the Renaissance Housewife
  • Home
  • Topics
    • Saving >
      • Kitchen >
        • Food >
          • Recipes
      • Bath & Laundry
      • Medicine Cabinet
      • Office
      • Electricity
      • Gardening
      • Foraging
      • Animals
      • Weekly F. A.'s
      • Printables & Downloads
    • Earning
    • Investing
  • Books
  • About
    • RH Recommends
    • Newsletter & Updates
    • Travel
    • Beta Readers
    • Legal Stuff

Economics of Raising Dairy Goats

2/21/2015

0 Comments

 
Picture
Today we're going to sit down and figure out if having your own dairy goat is really economical or not. Some people think that doing-it-yourself is always economical. However, as we've seen from raising meat chickens, this isn't always the case.

To make a long story short, raising dairy goats is extremely economical... for me. The following figures are based on my own costs. Obviously these may vary and if you are thinking about getting goats, be sure to research your local prices. If you want to know the bottom line without reading this long article, skip to the end and read the "Bottom Line" paragraph.
 
Expenses 
We'll start with expenses. My actual expenses are in parenthesis.

Animals: varies widely depending on breed, registration status, sex & age, and seller (a homesteading neighbor will probably sell for less than a dairy goat farm). You will need two goats unless you have sheep or other animals for companionship.

Doe/nanny: ($0) - $400
Wether [for companionship... registration not needed]: ($0) - $50

Feed: If you live in a warm climate, feed costs will be a lot lower. Hay is necessary for doe and wether, grain is more necessary for does, especially pregnant or milking does. Right now I'm giving a tiny amount of grain with corn to the wether. Too much grain for male goats can cause urinary problems.

Goat Feed: $17 per bag x 1 bag per quarter = ($68)
Hay: $5 per bale x 2 bales per month x 5 months = ($50)

Breeding the doe: Like the cost of an animal, this can vary widely. If you breed with a registered buck, it will cost more. If you breed with the neighbor's buck, it will cost less. 

Breeding: $0-$100 ($50)

Other costs: There aren't many other costs associated with raising goats. Wormer and/or shots will cost some. We bought a reusable coffee filter for filtering the milk. Pruning shears can be used for hoof trimming. Hubs built our goats' pen and Adi's milking stand out of scrap lumber. Fencing was already in place. Obviously there are a lot of things you can buy that you don't need to raise goats. These are listed in the bottom group.

Coffee filter: ($5) ___
Pruning shears: (already have)___
Wormer/shots/medication: (not needed yet)___
Milking stand: (Hubs made from scrap lumber)___
Fencing: (pre-existing hog panels)___

Vet visits:
Heated water bucket:
Goat treats:
Kidding supplies:
Automatic milking system:
Stainless steel milking bucket:
Kid sweaters:
Automatic feeder:

Include the cost of labor if you wish. I think the benefits of the labor (see below) outweigh the costs. If you are not milking, expect to spend 10 minutes per day feeding and watering. Now that I'm milking, it takes 1 - 1.5 hours per day; 30 minutes at night and 30 minutes in the morning. This is quite a commitment because you won't be able to go anywhere before your morning milking and you will have to be home before night milking unless you make arrangements for someone else to milk the goats.

My total costs: $173

Benefits
Now we'll talk about benefits.

The main benefit you'll get from having dairy goats is obviously "free" milk. There are several ways to calculate the value of this. The amount of milk you get depends on the breed of goat and how much you are feeding her.

Milk: 1 quart per day x 10 months = 75 gallons milk= $225 (price of cow's milk at Kroger)

*Side note: At Kroger, real goat's milk cost $4 per quart, bringing the value of 75 gallons to $1200.  

This year I will save $225 by not buying milk at the grocery store. However, I will save even more by making my own cheese and yogurt. Hubs and I don't typically drink milk as a beverage.

Cheese: 35 lbs x $3/lb. = $105
Yogurt: 140 qts x $4/qt. = $560
Drinking Milk: 5 gal. x $3/gal = $15
Total value of 75 gallons = $740

Kidding: Aside from milk, you should also get 1-4 kids from your doe. If the kids are registered, they can fetch a nice price. If not, you can keep the males for meat or keep the does to add to your milking herd. Unfortunately our kids died this year.

Kids: ($0) - $400
  
Other benefits: Without my goats, nothing could have dragged me outside for fresh air this winter. I. Hate. Being. Cold. Milking morning and night forces me to get fresh air and exercise every day. "Having to milk" is a good excuse/reason to leave a party or not go to church too early. I've also learned about milking goats. This knowledge and experience could give me the credibility to write a book or teach a class someday if I wanted to. OR with this knowledge I could grow my heard and start a dairy business.

Bottom Line
Is it economical?

In my case, yes.

Costs of raising goats: $173/yr + work
Benefits of raising goats: $740/yr + fresh air and exercise
Total savings: $567/yr + better health

As with any other hobby/project, the key to keeping it economical is NOT BUYING MORE STUFF. I don't know how many times this winter I was tempted to buy a heated water bucket so I wouldn't have to carry water every day. But I resisted and saved $40+, and got more exercise because of it.

Is it economical for you? That depends. You probably won't have a pair of goats fall into your lap like I did, so consider that initial investment. However, if you are going to buy a big expensive farm-animal pet anyway (llama, horse, goat, dog) I would seriously consider buying a dairy goat. My Nigerian Dwarves are friendly and small enough for me to handle on my own. We haven't noticed the dreaded "goaty" taste in any of our milk products. They can also be shown at county fairs and the like if you have children in 4-H.

It's a much better (and economical!) idea than getting a dog, anyway. :)
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Picture

    Bethany

    Housewife, happy wife, and mama to one. :)

    Picture

    Picture
    The Housewife's Guide to Frugal Food
    How to Eat for $10.00
    ​per Week

    Picture
    The Housewife's Guide to Menu Planning
    A Weekly Menu to Save
    Time & Money
    Picture
    The Housewife's Guide to
    Frugal Fruits and Vegetables

    No Garden? No Problem!

    Watch Meals From the Bunker:

    Picture

    Check out my Youtube Channel!

    RSS Feed


    Picture
    Baby Girl's Birth Story
    Picture
    8 Cheap Ways to Eat Healthy
    Picture

    Categories

    All
    Animals
    Book Reviews
    Books
    Christmas
    Cleaning
    Clothing
    Cooking
    Couponing
    Education
    Ego
    Electricity
    Farmers Market
    Finance
    Foraging
    Frugal
    Frugal Accomplishments
    Frugality
    Garage Sales
    Gardening
    Gifts
    Grocery Budget
    Grocery Shopping
    Herbs
    History
    Hobby Farm
    Home Based Business
    Home-based Business
    Home Decorating
    Housekeeping
    Industry
    Languages
    Laundry
    Marriage
    Meal Planning
    Medicine
    Minimalist
    Network Marketing
    Organization
    Plants
    Product Reviews
    Quotes
    Recipes
    ROI
    Rv
    Sewing
    Simplicity
    Spanish
    Spending Report
    Travel

    Archives

    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    August 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014

    Full Disclosure & Disclaimer

    Picture
    Picture
    I get cash back for many online purchases including wedding gifts and Ebay stuff!

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos used under Creative Commons from dasWebweib, amanessinger, thewritingreader, diakosmein